Programátoři a sw

Hippokratova přísaha
další zásady programátorů
Moft
Auto typu MS
Kouřící zdroj
Analogie mezi ženou a počítačem
Proč je internet jako penis?
Vývojové fáze programu
Rozdělení mozku
Závislí na internetu jste, kdy??
Zákeřný virus
Virus BadTimes
Víte co znamená zkratka mp3?
Nemůžete-li lidi postrašit svou vizáží, pak nezoufejte, jsou i další možnosti:

Víte, jaký je rozdíl mezi jablkama a Windows?
No jablka padají jenom na podzim.
Jak se rozmnožují počítačové viry?
Pučením !?!
Pučíš si disketu a už je to tady.
Víte, co je to hardware?
To, co se nedá volně zkopírovat!
Ženy jsou velmi pokrokový hardware... Od nepaměti podporují Plug and Play...
Jak se jmenuje doktor, který opravuje nemocné weby?
A URLog.
Umělá inteligence
To je když donutíte počítače, aby se chovaly tak, jak je to k vidění ve filmech.

Hippokratova přísaha pro programátory

Další zásady:

Moft

Microsoft dnes oznámil, že změní svoje jméno na 'Moft', čímž dosáhne výrazné úspory místa na discích uživatelů. Podle odhadu obsahuje typická instalace Windows 95 asi 2,842,597 výskytů slova 'Microsoft' v oznámeních práv, licencích koncového uživatele, obrazovkách 'O aplikaci' a také několikamegabajtových souborech, neobsahujících nic jiného (takzvaná ego.dll série). Takže po upgradu bude mít uživatel asi o 14 MB místa více. Po tomto oznámení nepatrně klesly akcie výrobců harddisků. "No, takže programy zaberou na discích uživatelů méně místa, „řekl nám Bill Gates, šéf firmy Moft“ ale o to nám nikdy nešlo. Diky této změně ale budeme moci distribuovat Windows 95 na 13 disketách místo 14, čímž ušetříme asi 50 milionu dolarů ročně jen za média. Také zkrátíme jména některých našich produktů, např. 'Microsoft Exchange' přejmenujeme pravděpodobně na 'Moft Pit'." Gates popřel, že toto opatřeni má řešit problémy s podporou dlouhých jmen ve Win95, které, jak víme, stále interně používají 8.3 souborový systém. Přiznal však, že 'MICROSO~1' vypadá docela ošklivě. Gates dodal, že mladý programátor, který vymyslel a zpracoval toto úspěšné opatření, byl odměněn zdarma jednou kopii 'Moft Off for Moft Win 95'.

Auto typu MS Windows

Bill Gates na počítačovém veletrhu (ComDex): "Kdyby GM držel krok s technickým vývojem tak jako počítačový průmysl, jezdíme všichni v autech za 25$ a na gallon benzínu ujedeme 1000 mil." Veřejná odpověd pana Welche z GM: "Kdyby GM vyvinulo takovou technologii jako Microsoft, jezdili bychom v autech která by měla následující vlastnosti:"

 1. Vaše auto by bez zjevného důvodu mělo minimálně 2x za den Crash.
 2. Po každém překreslení čar na silnici, byste museli koupit nové auto.
 3. Příležitostně by se auto na dálnici bez zjevného důvodu zastavilo. To by se všeobecně respektovalo, nastartovalo by se a znovu pokračovalo v jízdě.
 4. U jistých manévrů (např. levá zatáčka) by se auto občas zastavilo a nešlo by znovu nastartovat. V takovém případě by pomohla jen demontáž a nová montáž motoru.
 5. V autě by mohla sedět jen jedna osoba, výjimkou by byla provedeni 'AUTO95', nebo 'AutoNT' kde by se ale muselo za každé sedadlo zvlášť platit.
 6. Macintosh by vyráběl auta která by byla poháněna slunečním světlem, byla by spolehlivá, 5x rychlejší a o polovinu lehčí, fungovala by ale jen na 5% silnic.
 7. Kontrolka tlaku oleje, teploty motoru a dobíjení baterie by byla nahrazena kontrolkou 'Generální Auto-Chyba'.
 8. Nová sedadla by požadovala aby všichni měli stejné zadnice.
 9. Airbag by se ptal 'Jste si jist...?', než by se uvedl v činnost.
 10. Příležitostně by se zamčené auto nedalo odemknout. Dovnitř byste se dostali pouze následujícím trikem: zároveň stisknout kliku, otáčet klíčem a rukou se dotýkat antény.
 11. GM by vás nutila koupit zároveň s každým autem sadu deLuxe' - karet firmy Rand McNally (dceřinná společnost GM) ačkoliv byste to nikdy nepotřebovali a nebo chtěli. Pokud byste nabídku nepřijal, jezdilo by vaše auto jen poloviční rychlostí (ne-li pomaleji) a GM by kvůli této záležitosti byla vyšetřována státními orgány.
 12. Vždy po představení nového vozu by se museli všichni řidiči znovu učit řídit, protože žádný nový vůz by nefungoval tak, jako staré auto.
 13. Motor by se vypínal stisknutím tlačítka 'START'.

Kouřící zdroj

Toto je záznam rozhovoru Technického Supportu(dále jen TS) a neodbytného zákazníka (Z).

TS: "Halo, jak vám mohu pomoci?"
Z "Ze zdroje na mém počítači se kouří."
TS: "To vypadá, že potřebujete nový zdroj."
Z: "Ne, nepotřebuji! Jenom potřebuji změnit init soubory."
TS: "Pane, to, co popisujete, je poškozený síťový zdroj. Musíte ho vyměnit."
Z: "V žádném případě! Kdosi mi říkal, že stačí změnit init soubory, aby se to spravilo! Všechno, co po vás chci, je, abyste mi řekl ten správný příkaz..."

Po deseti minutách usilovné snahy technika vysvětlit podstatu problému a jeho řešení, zákazník vytrvale tvrdil, že pravdu má on. Frustrovaný technik už to nevydržel a odpověděl...
TS: "Je mi líto. Běžně to zákazníkům neříkáme, ale existuje nedokumentovaný příkaz DOSu, který vyřeší tento problém..."
Z: "Já to věděl!"
TS: "Pouze přidejte řádek "LOAD NOSMOKE.COM" na konec souboru CONFIG.SYS a všechno bude pracovat normálně. Dejte mi vědět, jak to vypadá..."

Asi po deseti minutách volá Z znovu.
Z: "Nefunguje to. Ze zdroje se pořád kouří."
TS: "Dobrá. Jakou verzi DOSu máte?"
Z: "MS-DOS 6.22"
TS: "Aha, tak to budete mít problém. Tato verze DOSu neobsahuje NOSMOKE. Budete muset zkontaktovat Microsoft a požádat je o update. Dejte mi vědět, jak to dopadlo..."

Přibližně za hodinu telefon zazvonil znovu.
Z: "Potřebuji nový zdroj."
TS: "Jak jste došel k tomuto závěru?"
Z: "No, volal jsem na Microsoft a řekl technikovi to, co jste mi říkal. Pak se mne začal ptát na chování toho zdroje..."
TS: "A co vám řekl?"
Z: "Můj zdroj prý není kompatibilní s NOSMOKE..."

Analogie mezi ženou a počítačem:

Proč je Internet jako penis:

Verze programu:

1.0   Také známá jako 'jedna tečka nula' nebo 'těsně po betaverzi'. Museli jsme ji vypustit, protože chlapci z vývoje byli už na pokraji vyčerpání a hoši z marketingového už vyhrožovali násilím. Modlíme se, aby vám připadala funkčnější, než, řekněme, počítačový virus, a doufáme, že její fungování bude alespoň trochu připomínat údaje z marketingu.
1.1   Opravili jsme všechny padací chyby.
1.2   Ech, při opravování padacích chyb jsme udělali pár nových a ty jsme museli opravit taky.
2.0   Udělali jsme produkt, se kterým jsme chtěli začít. Víte, není to přesně to, co zákazník chce, ale pracujeme na tom.
2.1   Není překvapivé, že při těch velkých změnách jsme pár věcí pokazili. Ale tentokrát už jsme se věnovali důkladnému testování, takže snad opravením starých chyb nevznikly žádné nové.
2.2   Pardon, jedna se přeci jen objevila. Pitomej překlep a nevěřili byste, kolik problémů to udělá.
2.3   Nějaký šťoural našel chybku, která byla už ve verzi 1.0

Rozdělení mozku

"Je známo, že je v činnosti pouze 10% lidského mozku. Co dělá zbývající část?" Jak vyplynulo ze společného výzkumu specializovaných týmů vývojového oddělení firmy I.B.M. a Apple, katedry otevřených mozků z University Of Singapure, špionážních jednotek firem Microsoft a Borland Intl., skupiny kolem vývojáře společnost USRobotics pana D.B.L.Braina, komise pro rozvoj pružného myšlení britské Sněmovny Lordů, vysokého komisaře (1,95 cm) OSN pro ochranu vědomí, podvědomí, svědomí a černého svědomí pana I.Q. DeFifthy a konečně zástupce vrchního velení Pentagonu gen.mjr. I.M. Vula, je kapacita lidského mozku z procentuálního hlediska rozdělena takto:

7% (!) zabírá vlastní operační systém
2% jsou věnována obslužným TSR rutinám a driverům
1% obsazuje tabulka přerušení
To je oněch "využitých" 10% mozkové kapacity. A teď dále :
70% je vyhrazeno virtuálnímu disku, který obsahuje sadu programových balíku, jako např. komunikační program pro bezdrátové dálkové spojení (Telepatia 2.1), elegantní fligth simulátor (LevitMania 4.0), velmi účinné antivirové programy NoAIDS 1.0 a SartanKiller Plus, vědecký kalkulátor OneAndOne II, a nespočítané množství drobných utilit (např. KardioDebugger, HairColorChanger apod.)
K velkému zklamání výzkumníků se však ukázalo, že všechny tyto softwarové produkty jsou kryty passwordy, které se nepodařilo objevit. Zbylá kapacita mozku je rozdělena takto:
11% tzv. Extended Visual Memory (většinou ale velmi slabá a plná vadných sektorů)
a zbylých 9% je zatím nevyužito a slouží občas jako doplněk pro prvních 10% v řídkých případech větších myšlenkových procesů na úrovni operačního systému (ze známých osobností těchto 9% využíval pouze A.Einstein a L. DaVinci).
Výzkumníci dále objevili množství slotů pro přídavné paměťové karty, SoundBlaster, myš apod. Po skončení práce se vědci rozešli ve velmi špatné náladě a za hysterických výkřiků gen.mjr. I.M. Vula, který vyhrožoval jaderným útokem, jestli mu nebude objasněno, o co vlastně šlo

Závislí na internetu jste, když:

drzý vir

...napadne i disketu chráněnou proti zápisu: Ochrana proti zápisu na disketu je realizována hardwarem a lze ji obejít pouze hardwarovou úpravou disketové mechaniky. Existují viry, které se snaží s tímto handicapem vypořádat způsobem založeným spíše na psychologii, než na softwarovém inženýrství. Drzý virus prostě uživatele požádá, aby zápis na disketu povolil. Jistě se najde dost lidí, kteří zdvořilé žádosti bez dalšího přemýšlení vyhoví. S jistotou dále sdělujeme, že se virus nedokáže usadit ani v monitoru nebo třeba klávesnici.

Badtimes

Pokud dostanete e-mail se slovem Badtimes v subjectu, okamžitě ho smažte BEZ ČTENÍ. Jde o doposud vůbec ten nejnebezpečnější virus. Přepíše vám pevný disk. Nejen to, on zničí i všechny diskety položené poblíž počítače. Přenastaví váš termostat v ledničce, takže vám roztaje zmrzlina a srazí se vám mléko. Demagnetizuje vám proužky na platebních kartách, zruší předvolby na videu a pomoci prostorového harmonického pole poškrábe všechna CD, která si budete chtít přehrát. Vaší dívce změní telefonní číslo. Do akvária vám nalije fridex. Před příchodem návštěvy vám vypije všechno pivo a na stole nechá špinavé fusekle. Až zaspíte, schová vám klíče od auta a zbastlí vám autorádio tak, že v zácpě uslyšíte jenom šum. Vinou Badtime se zamilujete do zatvrzelého pedofila. V noci se vám bude zdát o cirkusových trpajzlicích. Až vám vaše dívka zahne v hotelu, účet se připíše do vyúčtování vaší Visa karty. Pošle tchýni pozvání na týdenní návštěvu a oznámí vaší bývalé dívce vaše nové telefonní číslo. Badtime vám svede babičku, bez ohledu na to, zda je mrtva. Taková je síla Badtime, že sahá až za hrob aby se dotkla toho, co je nám nejdražší. Onemocníte tou nemoci, která napadá kaštany. Je zákeřná a vynalézavá. Je nebezpečná a strašná. A to jsem se zmínil jen o časti toho, co umí! Obavy jsou velmi, velmi na miste. Horši virus neexistuje!

MP3

Podobně jako Antonín Dvořák, který zkomponoval svoje "Slovanské tance" nebo Bedřich Smetana, jenž vytvořil smyčcový kvartet. "Z mého života", chtěl i Jára Cimrman přispět do pokladnice české národní hudební kultury podobně koncipovaným dílem, které by vyjadřovalo současně jeho vztah k hudbě i jeho vlastenecké cítění. Proto nelenil, a inspirován dvěma výše uvedenými skladbami zhudebnil různá lidová říkadla z Pojizeří. Vznikl tak hudebně básnický cyklus, kterému Cimrman vtiskl formu symfonie. Nazval ji "Mé písně", čímž chtěl vyjádřit, že se jedná o písně blízké jeho srdci, neboť měly svůj původ v kraji, kde Mistr řadu let žil a pracoval. Notový rukopis tohoto symfonického díla Cimrman dokončil v roce 1896, načež jej předal vídeňskému nakladateli Günteru Landsknechtovi s prosbou, aby jej vydal v propagačním nákladu deseti výtisku. Těchto deset exemplářů potom rozeslal nejvýznačnějším evropským a světovým symfonickým tělesům a jejich dirigentům s nabídkou na jejich realizaci. Jeden výtisk neopomněl zaslat metropolitní opeře v New Yorku, aby si zajistil případné provozování svého díla i za oceánem. Obálky s notopisem odesílal Cimrman pod šifrou "MP1", což byla zkratka "Mé písně - vydání první". Po rozeslání všech deseti takto označených obálek se dále tímto dílem nezabýval, neboť chtěl dát všem adresátům své skladby čas na rozmyšlenou, přičemž čekal, kdo se ozve jako první. V mezičase se věnoval tvorbě v jiných oblastech umění a vědy.

Asi po pěti letech se Cimrman ke své symfonii vrátil, a s politováním konstatoval, že o jeho skladbu "Mé písně" je zájem naprosto nulový. Ani jeden z adresátu obálky s šifrou "MP1" na nabídku k provozování skladby nijak nereagoval. Cimrman proto skladbu upravil a výrazně ji zkrátil, neboť se domníval, že právě její rozsáhlost - notový zápis skladby představoval přes 300 tiskových stran - odrazuje od jejího uvedení na koncertních pódiích. Novou, upravenou verzi pod názvem "Mé písně 2", zkráceně "MP2", se rozhodl vydat na svém právě vynalezeném Cimrmanově disku (zkráceně CD). Ale i přes podstatné zkrácení se mu na jeho první CD (které samozřejmě vypadalo jinak než jak je známe dnes) vešly pouze první dvě věty pětivěté symfonie.

Cimrman si však přál vydat celou svoji symfonii na jediném CD. Proto se začal intenzívně zabývat problematikou komprese zvukového záznamu. Kompresní algoritmus vypočítal na svém ručním automatickém kuličkovém počítadle. Jako kompresní nástroj použil obyčejný tiskařský lis, pod kterým se tloušťku jeho voskového CD podařilo snížit na 1 milimetr. Naopak se tím zvětšila zápisová plocha Cimrmanova disku, takže symfonie "Mé písně" se již na disk vešla celá. Tuto třetí verzi své skladby označil Cimrman "Mé písně 3" zkráceně "MP3". Tato zkratka se potom vžila pro technologie komprimovaných zvukových formátů obecně a používá se až dodnes.